1173574659810037
top of page
Vyhledat

10 levných eko tipů pro rodiče

Aktualizováno: 16. 8. 2021

Poslední dobou se začíná důraz na ekologii čím dál víc promítat do našich běžných životů a je to dobře. Mnoho výrobců a značek ale právě tohoto ušlechtilého trendu zneužívá a snaží se na něm vyrejžovat velké peníze. Také není vzácností, že se prezentují výrobky jako přírodní a přitom nemají s ekologií nic společného. A co si budeme povídat, od chvíle kdy máme děti, přibyde palčivých problémů k řešení a ekologie jde někdy bohužel stranou.


Co tedy dělat, abychom šetřili přírodu i s dětmi a neutratili majlant? Mám pro vás deset super tipů, které jsou zábavné, jednoduché, levné a zaručeně mají smysl.


1) Samosběr


Věděli jste o možnosti samosběru? Pořádá se na mnoha farmách a to i v blízkosti velkých měst. Můžete si s dětmi udělat výlet, na kterém si sami natrháte do koše plody podle své potřeby a zaplatíte na váhu. Nejen že je to velká zábava, ale zároveň se děti něco naučí o krajině a jídle, které jim končí na talíři. Navíc bude vše naprosto čerstvé a vy budete vědět, odkud vaše jídlo pochází a že nebylo ošetřeno nevhodným způsobem. Samosběrem lze pořídit mnoho druhů ovoce a zeleniny. Například jahody, třešně, hrášek, ale třeba i brambory. Dokonce si můžete na stránkách Na ovoce najít, kde si můžete nasbírat ovoce zcela zdarma!


2) Sekáče

Sekáče jsou super věc. Zaprvé seženete kousky, které nikdo jiný nemá, zadruhé je lovení v sekáčích adrenalinová zábava a zatřetí podporujete udržitelnost módního průmyslu. Jako jeden z velkých benefitů vidím i to, že většina second handového zboží je odolná a vydrží tedy i vám. Nekvalitní věci zkrátka tento přístup nevydrží. Rychlá móda je bohužel velký problém, jednak kvůli vytváření odpadu u výroby, rychlému opotřebování a hlavně nehumánní výrobou v rozvojových zemích. Opravdu záleží na každém kusu oblečení a na každém z nás.


Nemáte čas běhat po sekáčích a hrabat se v tuně věcí, když vaše dítě potřebuje nutně nové tepláky a šusťákovku? Mám super tip! Já sama jsem si oblíbila internetový second hand Brumla, kde najdete dětské, pánské i dámské zboží. Dvakrát týdně doplňují nové zboží a můžete si nákup bezplatně rezervovat až na 15 dní. Zrovna se tam chystám na doplnění věcí dcerce do školky.


3) Swap


Skvělý moderní společenský trend je swap. Jednoduše tam nabídnete věci, které už nechcete a byla by škoda je vyhodit. Je dobrým zvykem si říci drobnost, kterou byste za to uvítali, jako čaj, čokoládu, nebo ovoce. Nabízí se vše od nádobí, přes pokojové rostliny, sportovní náčiní, až po nábytek. Podobné služby najdete i pod heslem nevyhazuj to, nebo daruji za odvoz. Například na facebooku takových skupin najdete spousty a to i lokálních. Fungují v rámci nabídky, ale i poptávky, pokud něco sháníte. Dokonalá prevence odpadu a udržitelný uživatelský přístup.4) Sousedské přebytky


V rámci potravin funguje podobný trend jako swap a to věnování sousedských přebytků. Tento přístup je u nás ještě v plenkách, ale mezi známými a rodinou se takto sdíleně žilo vždycky. Využívání sousedských přebytků jde opět dělat dvěma způsoby. Pokud sháníte sezónní plody a víte že jsou v okolí dostupné, není nic jednoduššího než se zeptat sousedů, nebo napsat na lokální facebookovou skupinu. Pokud naopak máte přebytky, můžete to klidně jen napsat na kartonovou ceduli na vrata a nebo opět využít sociální sítě. Zachráníte tím úrodu od zbytečné zkázy, uděláte někomu radost a sami můžete být obdarování tím, co máte rádi. Dobře také funguje výměna. Například rozličných druhů marmelád, nebo zeleniny.


5) Lokální produkty/ komunitní nákupy


Že je ekologické kupovat lokální produkty si asi nemusíme říkat. Jak se k nim ale za rozumnou cenu dostat? Jedno řešení jsou farmářské trhy. Tam lze většinou sehnat zboží přímo od zemědělců. Další zajímavou variantou je, dojet, nebo dojít si pro zboží přímo k němu. Chci vám ale představit ještě jednu zajímavou možnost a to je KPZ. Ne, nemyslím krabičku poslední záchrany ze skauta, ale Komunitou Podporované Zemědělství. Je způsob získávání základních potravin, jehož cílem je podpora konkrétního zemědělce. Jde o partnerství mezi zemědělcem a podílníkem. Členové KPZ si před sezónou předplatí určitou část produkce, čímž má zemědělec jistotu odbytu a dostatek financí pro chod farmy. Další zajímavou možností, je Výdejna chutí, která vám zkrátí cestu k férově vypěstovaným citrusům v bio kvalitě a za super cenu.


6) Vaření


Další šetrnou možností je vaše domácí vaření. Zabírá sice čas, ale připravíte sobě i dětem nejzdravější, nejchutnější a nejlevnější pokrm. Bez zbytečných obalů, éček, konzervantů, uhlíkové stopy a tuny cukrů, tuků a soli. Naopak tím posílíte vaše rodinné vztahy a půjdete dětem dokonalým příkladem. A nemusí to být hned kachna na pomerančích. Existuje spousta rychlých a výborných receptů co jsou hotové do půl hodinky. Například kombinace s bulgurem, kuskusem, nudlemi, těstovinami, nebo rýží. Skvělou volbou jsou také polévky, nebo vaření na více dní. Pokud se vašim dětem do jídla moc nechce, mám pro vás super shrnutí problematiky ze své pedagogické praxe v minikurzu Proč dětem nechutná.7) Kvalita


Je dobré se také podívat na kvalitu předmětů, které používáme. A to jak běžných věcí, elektroniky, ale hlavně hraček a věcí pro děti. Právě u nich máme nejčastěji sklony kupovat tretky, které vydrží pár dní a letí do koše. Plastové korunky, nekvalitní autíčka, hromady a hromady plastu a syntetiky, které jsou přímo stvořené jen pro jednorázové použití. Takový prvoplánový odpad, jednosměrně a ve velkém valený z Číny rovnou do našich domovů. Pravdou je, že děti nepotřebují tolik věcí. Ani my nepotřebujeme, aby je měly. S čím si vlastně vaše děti hrají? Je to pár oblíbených kusů a zbytek se tam hromadí akorát pro parádu. Je dobré se zamyslet pokaždé když nám cuká ruka a nechat si proběhnout hlavou myšlenku, odkud ta věc pochází, jak dlouho vydrží a kam poputuje až ji zahodím.


8) Kosmetika


Kosmetika je samostatné téma, ale musím ji zmínit. Jsme jí přímo přehlceni a bohužel ty řádky cizojazyčných slůvek ve složení často skrývají látky, které by nám do těla vůbec neměly přicházet. Ano, říkám do těla, protože kůže je největší orgán a přes ní se všechno dostává přímo do těla, kde to dělá neplechu. Dokonce je nešetrná kosmetika uváděna jako příčina některých nemocí a hormonální nerovnováhy u žen. Mělo by platit, že si na sebe dám pouze to, co bych dokázal i sníst. V kosmetickém průmyslu je také nedobrým zvykem vytvářet produkty tak, aby se naše tělo na nich stalo závislé. Po šamponu proti lupům se dělají lupy ještě víc, hydratační krém a balzám na rty vysušují, “pečující” barvy ničí vlasy. A proto je musíme používat znovu a znovu. Péče o tělo může být přitom velmi jednoduchá a vystačíme si s čistě přírodními produkty na bázi bylin a přírodních olejů.


9) Sváča sebou


Sváča s sebou! Zní to banálně, ale není. Když nestíháme a vyrazíme s dětmi s prázdnou, netrvá to dlouho a začne se ozývat volání po pitíčku a svačince. Kde je v tu chvíli ekologie? Nebo i naše svědomí? Často jsme rádi za nějaký stánek nebo večerku a dětem dáme něco, s čím ani vnitřně nejsme moc spokojení, ale hlad a žízeň se zahnat musí. Hromádka odpadků také často skončí v nejbližším koši bez ohledu na ekologický přístup. Je to drahé, je to nezdravé a je to nešetrné k prostředí. Domácí koláč v krabičce a čaj v lahvi by posloužily lépe, nemám pravdu?


10) Velká balení


A na závěr rada nad zlato, velká balení. Vyplatí se úplně u čehokoliv a často jsou mnohem rozumněji zabalené. Cenově je to nesrovnatelné a mluvím tu teď úplně o všem od toaleťáku, přes oleje, rýži, koření, těstoviny, jogurty, drogerii, prostě na co si vzpomenete. Jediné kritérium by mělo být to, zda se to nezkazí, v tom případě by se smysl jaksi míjel účinkem. Skvělé řešení jsou také rozrůstající se bezobalové obchody, kde si můžete nakoupit do vlastních nádob a pytlíků a nepotřebujete k tomu obaly žádné.


Doufám že jste načerpali zajímavé informace a že jsem vás inspirovala, abyste zkusili něco nového, nebo se vrátili k tomu, co se vám třeba z života vytratilo a bylo to prima. Jak se bavit o ekologii přímo s dětmi, se dočtete v mém starším článku na toto téma.A pokud byste rádi doma řešili ekologickou osvětu tím nejzábavnějším způsobem, mám pro vás bombastickou autorskou multimediální knihu o odpadech s názvem Co sežral žralok. Najdete v ní pohádku, zajímavé informace, tipy na tvoření, úžasné ilustrace a písničky ve formě zpěvníků i studiových nahrávek dostupných přes QR kódy. Můžete využít 15% slevu s využitím promo kódu Kniha!


609 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page