1173574659810037
top of page
Vyhledat

Jak vybrat dětem tu nejlepší knihu

Aktualizováno: 27. 2. 2021

Chtěli byste umět vybrat svým dětem v záplavě vydávaných knih ty skutečně dobré a hodnotné? Byly byste rádi, kdyby děti kromě počítačů a mobilů lákala více i kniha? Četba, porozumění textu a vytváření vlastního úsudku je pro rozumový vývoj zcela zásadní. Pojďme se na téma dětské knížky podívat více zblízka. Na příští návštěvu knihkupectví už půjdete dobře vyzbrojení!


Proč by děti měly číst?


Jako první si odpovíme na tuto zásadní otázku. Co tedy dítě čtením rozvíjí?

 • Slovní zásoba

 • Kultivace řečového projevu

 • Chápání souvislého textu a sdělení

 • Soustředění a vůli

 • Rozšiřování obzorů a vědomostí

 • Základ k práci s digitálními technologiemi- vytváření informovaného, sebejistého a nezávislého postoje

 • Morální kompas

 • Sociální modely

Na rozdíl od digitálních technologií, filmů, nebo slovních informací, je kniha zcela hmatatelná, osobní a konkrétní zkušenost, kterou si dítě projde SAMO. Informace z knih mají tedy ve výchovném a vzdělávacím procesu naprosto nezastupitelnou váhu a hodnotu. Mimo jiné mohou dětem pomoci i v choulostivých situacích, které nechtějí rozebírat s dospělými (emoce, sociální problémy, těžká životní zkušenost, dospívání, sexualita).Čtenářská gramotnost


Ještě nikdy v historii nebyla společnost natolik informačně zatížena, jako dnes. Právě proto je v nejlepším zájmu dětí, rozvíjet u nich tzv. čtenářskou gramotnost. O co se jedná?

Je to schopnost vyhledávat si důvěryhodné zdroje, texty a informace k vlastní potřebě a porozumět jim. Schopnost kritického posuzování textu, argumentace a posuzování věrohodnosti informací. Budujeme u dětí takto odolnost k manipulacím a fake news.


Česká vs. zahraniční literatura


Nechci hanět zahraniční tituly, mnoho z nich jsou krásné knihy a také sem tam nějakou koupíme. Bohužel však musím říci, že čeští autoři jsou pod náporem zahraniční tvorby znevýhodněni. Pro nakladatele je jednodušší převzít hotový koncept, zaplatit licenční poplatky a vydat knihu s interesantním leskem cizojazyčného jména. S nadsázkou se dá říci, že když už českému autorovi něco vyjde, je to samo o sobě celkem zárukou kvality. Kromě podpory tuzemských umělců prosím nezapomínejte, že naši spisovatelé vyrůstali ve stejné krajině a na stejných příbězích a pohádkách. Mohou proto Vašim dětem poskytnout právě ty důvěrné kulisy a nuance, které potřebují, aby se v příbězích cítily bezpečně a mohly se směle vydat za fantazií.


Jak ale vybrat dobrou knihu?


Už když jdeme knihu kupovat, měli bychom mít jasný záměr. Pokud si předem nerozmyslíme pro co jdeme, může nás z množství možností doslova rozbolet hlava. Jdeme pro leporela, říkanky, pohádky, encyklopedie, román, sci-fi, fantasy, nebo knihy pro mládež? Co naše dítě momentálně prožívá? S čím bychom mu mohli pomoci? Chceme pobavit, nebo poučit?


Když si prohlížíme nové knihy, je dobré se zaměřit na několik prvků.


 1. Ilustrace: Jaké má kniha obrázky? Jsou odfláknuté, nebo si s nimi někdo opravdu vyhrál? Vidíte v nich autorovu fantazii, nebo jsou zpracovány stylem "jen aby tam něco bylo"? Když se nám obrázky líbí, posuzujeme je z pohledu dospělého, nebo dítěte? Vybírejte kvalitní práci, která bude pro děti dobrodružná a kouzelná.

 2. Anotace: Anotace je kratičký text na zadním přebalu. Podle textu anotace poznáte, zda si s knihou opravdu dal autor práci. Má text úroveň? Je hravý a kreativní? Dávají všechny informace smysl? Pro lepší přehled o kvalitě jazyka a textu se vyplatí knihu otevřít a přečíst namátkou dva, tři odstavce.

 3. Samozřejmě vezmeme v potaz i věk a preference dětí. Jaké má naše dítě rádo hrdiny? Jaký preferuje způsob předávání informací? Má rádo jemné příběhy, hodně obrázků, nebo akci? Vydrží dlouhý text, nebo potřebuje živé a krátké pasáže?

Nakonec přidám ještě tip pro zkoumavé oko:

 1. Přidaná hodnota: O propracovanosti knihy často svědčí i přidaná hodnota a interaktivita. Jako učitelka i maminka na toto hodně dbám a do každé ze svých šesti vydaných knih pro děti, jsem takovou přidanou hodnotu zapracovala. Ať už to byly atlasy, zajímavé doplňující informace, náměty na pokusy a pozorování, návazné hry a nebo rozhovory. Další práce s knihou je velmi důležitá k zafixování získaných vědomostí a pro děti je to báječná zábava.

 2. Zajímavé prvky: Dobré knihy se vyznačují zajímavými prvky. Například živé propojení ilustrací a textu, drobné hravé detaily, ukryté hříčky, zkrátka i grafika by měla být odvedena perfektně.

Při zohlednění těchto kritérií jistě nešlápnete vedle!Pohádky a dětské knihy jsou moje velká vášeň, které se kromě pedagogiky celý život věnuji. Knihy připravuji s největší péčí a vedu pomocí nich děti nejen ke čtenářské gramotnosti, ale i k lásce k přírodě. Na mou tvorbu se podívejte zde.


Autorka Ludmila Bakonyi Selingerová580 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page