1173574659810037
 
Vyhledat

Jak zahnat prázdninovou nudu?

Aktualizováno: 9. 7. 2021

Prázdniny jsou časem odpočinku a dovolených. Co si ale budeme povídat, někdy se vkrade do prázdninových dní i pěkná nuda, nebo nás to věčné vymýšlení zábavy stojí majlant. Pojďme se podívat na pár osvědčených tipů, jak s prázdninovou nudou zatočit, neutratit ani korunu a navíc se u toho i něco naučit!
1) Malování vodou


Znáte malování vodou? Slyšíte správně. Báječná zábava na terasu, zahradu i do parku. Stačí miska s vodou, jakýkoliv štětec a betonový povrch. Děti se zabaví opravdu na dlouho a navíc jim budou obrázky mizet vlivem slunečního svitu pod rukama!


2) Sběr ovoce a hub


Děti sbírání milují a vaření z něj ještě víc. Svého podílu na práci velmi váží a jsou u těchto činností přirozeně otevření se učit nové věci. Leckdy to pomáhá i u nejedlíků s ochutnáváním dalších pokrmů. Podpoříme tak jejich samostatnost, sebevědomí a zároveň je můžeme naučit, co je bezpečné sbírat a co ne.


3) Tvoření z přírodnin


Ať už jde o stavění domečků pro broučky a skřítky, zakládání herbáře, pletení věnečků, "vaření" z květin ve starém nádobí, nebo výtvarné zpracování přírodnin, děti toto tvoření vítají s otevřenou náručí. Stejně jako u sběru plodin si můžeme krásně povídat o přírodních zajímavostech a rozšířit jejich obzory.


4) Malování na kameny


Z malování na kamínky se stala národní zábava a je nejvyšší čas to také zkusit. Namalované kamínky je třeba přetřít lakem, aby se venku barva nesmyla. Můžete zkusit na kamínky malovat brouky, pruhy, puntíky, kytičky, nebo tvary podle fantazie. Pokud se vám nebudou hodit ke květinám na parapet, nechte je položené na veřejném místě. Uvidíte, že až kolem půjdete příště, už tam nebudou. Můžete si potom užít krásné fantazírování, kam vaše kamínky asi docestovali,


5) Kreslení stínů


Další skvělá zábava je kreslení stínů. Stačí nám bílý papír a jakékoliv stojaté předměty. Můžete použít malé panáčky, květiny, dinosaury, nebo i svoji ruku. Nastavte objekt tak, aby vrhal stín na papír a obkreslete. Siluety si potom děti mohou dotvořit podle libosti!


6) Zkoumání hmyzu


Na pozorování hmyzu je léto ideální období. Půjčte dětem lupu a nechte je objevovat tajemství trávníku. Od hmyzu se můžeme v mnohém inspirovat. Nevěříte? Přidejte se na webinář s výtvarnou dílnou Proč mít rád hmyz a učit to i děti. Registrace je zdarma a kromě rekordů a zajímavostí z hmyzí říše dostanete i výtvarné a pedagogické tipy!7) Malování na plotě


Malování ve stoje zaručeně zaujme každého mladého umělce. Stačí na plot připevnit papír většího formátu a poskytnout dětem barvy a štětec. Děti si netradiční tvoření moc užijí.


8) Tvoření s pískem


Písek zdaleka nemusí sloužit jen ke stavění bábovek a hradu, přestože i to je super zábava. Můžeme do písku malovat dětem klacíkem hádanky, zkoumat, jaké se dají na písku vytvářet vzory pomocí zahradního náčiní a nebo si namalovat na papír obrázek tekutým lepidlem a potom jej do písku obtisknout. Pískový obrázek je na světě.


9) Piknik


Jíst venku je prostě skvělé. Děti se mohou do přípravy pochutin zapojit a pozvat i kamarády. Piknik je zkrátka nezapomenutelný zážitek pro všechny a dá se uspořádat i na netradičních místech. Po pikniku mohou děti volně navázat některou z dalších zmíněných činností a vy si v klidu poležíte v trávě.


10) Hrajte si s tím, co už doma máte


Když zrovna nepřeje počasí a nuda doma vystrkuje růžky, můžete využít ke hře to, co už doma máte. Děti se umí zabavit i s úplně obyčejnými věcmi jako jsou kolíčky na prádlo, nebo kuchyňské náčiní. Stačí je jen správně navést. Pokud chcete načerpat velkou dávku inspirace, mrkněte na E-book Spontánní a radostná hra s dětmi!


11) Vyprávění pohádek


Cestování a dlouhé chvíle nic nezaplní lépe, než vyprávění pohádek. Zdá se vám, že je všechny děti slyšeli už stokrát? To vůbec nevadí! Děti si rády poslechnou pohádky po sto první. Navíc jim to můžete zpestřit vymýšlením alternativních konců nebo tím, že budete schválně do vyprávění vkládat chyby! Uvidíte jak je to bude bavit.


Chcete se o pohádkách dozvědět více? Srdečně vás zvu na webinář Tajemství pohádek s výtvarnou dílnou, kde si povíme, co se skrývá v pohádkách za poselství, jakou roli hrají při vytváření vztahu ke světu u dětí a zda mohou něco přinést i nám, rodičům.
187 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše