1173574659810037
top of page
Vyhledat

Kouzlo dětské knihy

Aktualizováno: 10. 1.


Leckdo bere dětské knížky a pohádky jen jako čistě relaxační záležitost. Čím déle se jimi ale zabývám a sama je tvořím, tím více úžasných rovin a možností objevuji. Je naprosto fascinující, co vše může kniha poskytovat, podporovat a rozvíjet, čeho všeho se může dotknout a rozsvítit. Chci vám něco z toho ukázat. Ale pozor, hned potom dostanete chuť si s dětmi hned nějakou knížku otevřít!1) Seznamování s okolním světem


Napadlo vás někdy, jak bychom vůbec naše mrňousky učili o okolním světě, kdybychom neměli po ruce všechny knížky s farmami, zoo, jídlem, ovocem a zeleninou, lidským tělem a počasím? Bylo by dost obtížné, až nemožné všechny tyhle věci hledat v realitě a ukazovat doopravdy.


Ještě že to máme všechno pěkně přehledně na pár stránkách, no ne? Díky tomu si může děťátko studovat žirafy a traktory třeba z pohodlí svého nočníku. Jaký úžasný pomocník pro maminky.


2) Jazykový rozvoj


Díky příběhům se děti učí smysluplnou příběhovou linkou a na jasných příkladech se seznámí se zákonem akce a reakce. Navíc si osvojí nová slova a spojení, ale užijí si také estetiku a krásu rodného jazyka a obohatí se výrazovými vzory. Je to pro ně opravdu jazyková studnice.


Proto bychom se neměli bát hledat literárně kvalitní díla a pomalu dětem zvyšovat úroveň textu. Pokud jim budeme předkládat banální a holé čtivo, zajistíme jim chudou duševní potravu.


3) Emocionální rozvoj


Pro děti jsou emoce těžko pochopitelné a uchopitelné. Jistě si všímáte, že někdy jimi doslova prýští. Často tyto situace pro ně nekončí dobře a jsou okřikováni. Ani my dospělí také nejsme roboti a je to občas náročné...


Máme ale zdatného pomocníka v knihách, který dětem pomáhá se ve svých emocích vyznat, zmapovat si je a prožít v rámci bezpečí příběhu. I proto je pravidelné čtení pro děti moc důležité. Dokonce natolik, že děti, které nemají přístup k pohádkám, mají v životě o dost těžší cestu a sklony k duševní nestabilitě. Skvělé tipy na podporu emocionálního a jazykového rozvoje najdete v záznamu kongresu o dětské knize.4) Morální formování


Děti pohádky samozřejmě už po staletí morálně formují. A nebavíme se tu o pedantském mentorování, nýbrž o tom nejúžasnějším a nejnádhernějším, co v sobě jako lidé máme.


Ukazují, že tyto ctnosti dřímají úplně v každém z nás, každý je můžeme pěstovat a vyzrát k vnitřní kráse. Toto poselství našich předků je jedno z nejzásadnějších. Pravidelná dávka naděje, víry v dobro a ve šťastné konce nám dospělým leckdy dost chybí. Pohádky jsou ideální studnice, kde tento deficit dosytit!


Myslíte, že jsou pohádky jen naivní povídačky? Kdepak, můžete se o jejich moudrosti přesvědčit na webináři Tajemství pohádek, kde se na ně podíváme z mnoha různých pohledů, jako je historie, filosofie, psychologie, pedagogika, nebo neurologie.


5) Informační gramotnost a kritické myšlení


Práce s informacemi a schopnost si je vytřídit, poskládat a pochopit sdělení, je základ informační gramotnosti. Kde jinde si to děti lépe natrénují, než na úžasných pohádkových zápletkách? Právě tam poprvé hodnotí děj, jeho hodnověrnost, porovnávají jednotlivé pohádky a své zážitky mezi sebou, učí se rozumět souvislému textu.


Právě tyto zkušenosti jsou základní stavební kámen, aby byly děti později samostatné a informované bytosti, které nepodléhají lehce manipulaci a fake news, což je důležitá výbava do budoucna.


6) Magické myšlení


Magické myšlení jsem si nechala nakonec, protože nám dává zažít kouzla na vlastní kůži. Pro děti je zcela přirozené a není pro ně vůbec problém žít ve světě s jednorožci, draky a trpaslíky. Potom se u mnohých vytrácí a zůstane po nich trochu smutná šeď. Přestat věřit na zázraky je smíření s obyčejností světa. Ale co když si to můžeme užívat i my dospělí?


Nebojte se s dětmi vstoupit do světa pohádek, užít si pocit, že jste princezna, nebo kouzelník a nechte svoje uřícené dospělé já za dveřmi pohádky. Větší relax nezažijete ani v lázních. A aby se vám snilo ještě lépe, zvu vás na svůj pohádkový eshop s autorskými knihami, kde můžete využít slevu 15% s promo kódem kniha!

217 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page