1173574659810037
top of page
Vyhledat

Recenze: O vlkovi, který moc rád mlsal sladkosti

Jsou knížky, které přečtete s dětmi jednou a v podstatě to k naplnění jejich potřeby stačí. A potom jsou tu takové, ke kterým se děti rády vracejí a čerpají z nich delší dobu. Mezi ně patří u nás i kniha "O vlkovi, který moc rád mlsal sladkosti".
Příběhy slepičí babičky


Knížka pochází z francouzské série příběhů slepičí babičky a je určena pro věkovou skupinu 2-4 roky. Celá série zpracovává okolnosti dětského objevování světa a vtipně propojuje postavy z jednotlivých knih. Řeší situace, které jsou pro děti zajímavé, nebo obtížné, včetně problémů se sebeobsluhou. Tento příběh pojímá téma mlsání a ústní hygieny a vzhledem k jeho nepříliš dlouhé délce a jednoduchosti, vám zápletku nebudu prozrazovat.


Ilustrace


Ilustrace jsou velmi povedené. Jsou zábavné, živé a je co objevovat. Díky nim můžete s dětmi nad knihou strávit ještě další čas hledáním a povídáním. Zároveň nejsou příliš artovní a děti je snadno chápou, což beru jako plus. Jeden z prvků, co se mi opravdu hodně líbí, je to, že se často přelévají z jedné strany na druhou. Zároveň jsou pozitivní a ukazují krásy přírody.


Humor


Knížka o vlkovi i další tituly oplývají dost osobitým humorem. Někdy je potřeba se s příběhem seznámit detailněji, aby nám dával ten pravý smysl. Děti takovou analýzu nepotřebují a oceňují momenty v knize. Nicméně já jako spisovatelka a pedagog trpím nemoci z povolání a hodnotím vše kritickým okem. Občas tam vidím přehnanou snahu o nečekaný konec, evidentně autor nechce působit mentorsky. Osobně si nemyslím, že by byl jasněji definovaný závěr ke škodě, ale je to zkrátka styl, který si tvůrci zvolili a nezbývá, než to respektovat.Přidaná hodnota


Co musím bezvýhradně pochválit, je přidaná hodnota. Nejprve jsem si myslela, že se v bláznivém příběhu poselství o riziku přílišného mlsání a nedostatečné ústní hygieny ztratí, ale opak je pravdou. Tahle knížka nám pomáhá, když se období vzdoru promítne do odmítání čištění zubů. Opravdu lehká diskuse na téma vlka a jeho chrupu vždy pomůže, abychom to zdárně dotáhli až k čistým zoubkům. Čímž jsem oproštěná od vyčerpávajícího vysvětlování, nebo hůř, dohadování. Toto mě ostatně dovedlo i k myšlence, že si kniha zaslouží recenzi.


Prvky, které malé děti ocení


V knize autor umí používat prvky, které děti ocení. Ať už jsou to vtípky, interaktivní dotazy směrem k malým posluchačům, poťouchlé dějové zvraty, zajímavé pojetí ilustrací, nebo práce s edukací, odpovídající věku. Občas se tam nachomýtne i rým, což nikdy není na škodu. Prima také je, že sérii vypráví slepičí babička svým kuřecím vnoučatům, což vyprávění na správných místech odlehčuje a zároveň hezky provazuje jednotlivé knihy mezi sebou a udává strukturu.


Co s malými mlsouny?


Pokud máte doma také malé mlsouny a dělá vám problémy například baštění zeleniny, ochutnávání nových věcí, odmítání celých skupin jídla, nebo hádky nad talířem, mám pro vás skvělou zprávu. Podobné problémy řeší opravdu velká spousta lidí a když víte jak na to, dají se poměrně snadno odstranit. Jako pedagog se tomuto tématu věnuji již mnoho let. Na základě svých zkušeností jsem připravila minikurz "Proč dětem nechutná", díky kterému si zmapujete důvody odmítání stravy a zjistíte, co s tím. Kdo má chuť se pustit rovnou do akce, může využít ebook Mlsná vrána, který pomocí pedagogických rad, říkanek, her a pohádek, pomůže dětem dát jídlu druhou šanci.
225 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page