1173574659810037
top of page
Vyhledat

Recenze: Půjdeš s námi ven?

Města mají nálepku míst, kde není příroda a s dětmi není venku co dělat. Kniha Půjdeš s námi ven, je úžasným průvodcem po městském prostředí a s hravostí ukazuje, jak se dá najít dobrodružství, zábava a poznání doslova na každém kroku, trávníku i skulince.Autora Petera Wohlebena mám opravdu ráda. Za svou dlouholetou pedagogickou praxi jsem totiž zjistila, že nejlepší přístup ve výchově, je dát dětem prostor pro vlastní bádání, experimentování a nechat na nich velký díl zodpovědnosti. Nebavíme se tu o hazardu ani nebezpečí, ale o vyzrálém vedení, které děti motivuje k přirozenému učení a sebedůvěře.

Přesně to najdete v knihách Petera. Je vidět, že se dětem roky věnuje, ví co je zajímá, zná jejich smysl pro humor, co samy zvládnou a kde je případně upozornit na rizika a doporučit asistenci dospělého.


Líbí se mi, že knihu opět doprovází tématické grafické boxy s doplňujícími informacemi a postřehy. Takže skočte do bot a hurá do městské divočiny!


Městské prostředí


V knize je krásně městské prostředí přirovnáváno k přírodnímu, například to, že dravcům domy připomínají skály. Hned to působí méně nevlídně, že? Dozvíte se také, že mnoha druhům dokonce město vyhovuje více, než jejich původní prostředí. Narazíte na velmi zajímavé informace o tom, kde hledat řasy a jak nám prospívají. Odtajníte, kde všude je ve městech život- a že jsou to leckdy překvapivá místa! Zjistíte, kteří živočichové ve městě žijí, kde bydlí, čím se živí, proč se jim tam líbí, koho potkáte na každém kroku a kdo se naopak schovává. Mě osobně velmi zaujala informace, že komárům se v anglickém metru líbí natolik, že se v něm vyvinul zcela nový druh!


Bádání na vlastní pěst


Když jste poznali terén u knihy, je čas jít objevovat na vlastní pěst, tomu se nic nevyrovná. V knize najdete podrobný soupis toho, co na takovou expedici potřebujete a potom samozřejmě spoustu inspirace do akce. Například:


  • jak se pozná, jestli kámen ležel kdysi v řece

  • jaké můžete slyšet zvuky a kdo je vydává

  • přehled bobků, ne něž je možné narazit a komu patří.

  • nabídka možností, jaké si můžete z městské přírody domů přinést poklady


Pokud chcete v přírodě i přespat, najdete zde komplexní rady pro táboření, spaní pod širákem, či rozdělávání ohně. Kdybyste náhodou na výpravě dostali hlad, najdete si, které květy a rostliny jsou jedlé a jak chutnají. Pokud chcete zkusit i ve městě žít ekologičtěji, inspirujte se v článku- 10 levných eko tipů pro rodiče.Experimenty a tvoření s přírodou


Když se vám zachce experimentů, je kniha vyloženě studnice nápadů. Ke správné orientaci se dozvíte, jak si sestrojit vlastní kompas. Zjistíte správný postup na výrobu loďky z kůry a hlavně jak to udělat, aby se nepotopila. Chcete si doma vypěstovat strom? Není problém. V knize se dozvíte nejen z čeho a jak na to, ale co jednotlivé druhy k životu potřebují. Také se inspirujete, co všechno se dá dělat s rostlinami.


Jestli ale chcete přitvrdit a zajímají vás opravdové vědecké pokusy, můžete si pohrát třeba s elektřinou. Peter vám s láskou vysvětlí, jak je to v přírodě s blesky, kde se přirozeně vyskytuje elektřina a jak si ji můžete trochu sami vyrobit. Třeba z citrónu. Víte že elektřinu využívají i včely?


Co jste netušili


Kniha je přímo nabitá informacemi, nad kterými žasne i zkušený přírodomil. Konečně si objasníte spoustu otázek, které vám určitě vrtaly hlavou, jako třeba:


  • jak se orientují zvířata při dlouhých cestách

  • jak vznikají barvy

  • z čeho se skládá prach

  • proč voní déšť


Přečtete si, kdo ze suchozemských živočichů má žábry a který hmyz si chová domácí zvířata. Zároveň můžete obdivovat rekordy ze zvířecí říše. Schválně jestli uhodnete, které městské zvíře je rychlé jako formule 1, kdo umí 300x za vteřinu mávnout křídly, kdo je největší silák, nebo kdo umí nejhlasitěji křičet?


My a příroda


Pokud jde o náš vztah k přírodě, velmi v knize oceňuji soupis možností, kterými můžeme pomoci zvířátkům ve městě, třeba s úkryty, domečky, nebo něčím na zub a jak se to liší během ročních období. Děti můžou nasát inspiraci, co si vypěstovat na zahradě, ale i na balkóně, včetně toho, jak se o rostliny starat a kolik času musí vyčkat, než jejich úsilí přinese zasloužené plody. Pokud máte rádi zajímavé vůně, určitě rádi uslyšíte, jaká rostlina voní po čokoládě, gumových medvídcích, žvýkačkách, nebo jako čerstvě upečené housky. Závěrem chci ještě vypíchnout pasáž o strachu ze zvířat (například z pavouků) a jak ho překonat.


Celá kniha je komplexní, praktická, čtivá, zábavná a překvapivá. Za mě na jedničku. Další recenze a zajímavé články najdete na mém blogu.Já sama přírodu a její objevování miluji, jako učitelka jsem se tomuto tématu s dětmi hojně věnovala a jsem moc ráda, že nyní již můžu lásku k přírodě předávat i vlastním dětem. Ze svého objevování a praxe jsem vytvořila šest hravých titulů na téma přírody, ve kterých objevíte nejen pohádky, ale i zajímavé informace, atlasy, pokusy, pozorování a experimenty, které si můžete sami vyzkoušet. Mrkněte na mou autorskou tvorbu a můžete využít 15% slevu s promo kódem Kniha.


94 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page