1173574659810037
top of page
Vyhledat

Víte, jak mluví stromy?

Co všechno můžeš objevit v lese? Pojďte se pohroužit do věcí viditelných, ale i těch, které jsou našim zrakům skryté. Kniha "Slyšíš, jak mluví stromy" od autora Petera Wohllebena, kterou vydalo v češtině nakladatelství Kazda, popisuje poznatky letitého a pečlivého pozorovatele, je přímo nabitá zajímavými fakty, souvislostmi a odhaluje nám, jak úžasně funguje příroda.První věcí, co mě zaujala je způsob vyprávění


To jako učitelka bedlivě sleduji. Na jazyce autora je obrovsky znát, že má bohaté pedagogické zkušenosti. Nenajdete žádné nudné encyklopedické pasáže, Peter nemluví do vzduchu. Mluví přímo k dětem, nenuceně, záživně, lehce a působí jako parťák. Říká to, co ví, že děti bude zajímat a způsobem, který je vede přirozeně a laskavě.


V textu se kombinují zajímavá vytučněná shrnutí, která dětem pomocí trefných přirovnání a dobrého popisu pomohou dětem skutečně pochopit mechanismy v přírodě.


Další zajímavé a graficky odlišené prvky jsou:


 • Lesní info: V něm najdete doplňující návazné informace k vyprávění.

 • Kvíz: Díky kterému si děti zopakují a zafixují získané vědomosti.

 • Vyzkoušej si: Dětem nabízí zajímavé experimenty, kterým nechybí přesný popis i bezpečnostní upozornění.

 • Všimni si: Jsou pasáže zaměřené na samostatné pozorování.


Tyto přidané hodnoty se mohou zdát jako detaily, ale pokud s knihou pracujete komplexně a není pro vás jen materiálem k rychlé konzumaci, můžete si její obsah užívat násobně více a déle.


Osobně takové prvky vždy do svých knih dávám a takové knihy i vyhledávám. Je to pro mě jako pro spisovatelku, maminku i pedagoga známka, že si s knížkou autor vyhrál a myslel u toho na děti, které potřebují objevovat svět mnoha rozličnými způsoby a nejlépe na vlastní pěst. Lámete si hlavu, jak vybrat dětem dobrou knihu? Tipy najdete v článku zde.


Kniha je celá pojata tak, aby vědomosti dětem zapadaly do jejich formátu vnímání světa


Pojednává například:


 1. O tom, jak komunikují stromy, houby a zvířata

 2. Kdo se s kým kamarádí a kdo naopak ne

 3. Zda mají stromy a zvířata rodinu

 4. Vypráví o lesních školách

 5. Jestli stromy stůňou

 6. Informace o ročním koloběhu

 7. O interakci lesa a lidí a mnoho dalšího


Na rovinu říkám, že kniha není ani v nejmenším plytká a neopakuje stokrát řečené. Je plná fascinujících zjištění a vědomostí, ze kterých budou žasnout dospělí, stejně jako děti.


Vztah k přírodě vykresluje přirozeně, bez klišé a předsudků, přesně tím způsobem, jakým bychom měli dětem vědomosti předávat.


Je plná neuvěřitelných detailů a tipů na co si lze sáhnout, očichat, ochutnat, spočítat, vyzkoušet, prozkoumat, zkrátka zažít na vlastní kůži. Knihu doporučuji všemi deseti a těším se na další publikaci od tohoto úžasného autora.


Ukazuje, že je příroda živá a fascinující, že nejde jen o zdroj, který můžeme jako lidé využívat. A to je základní hodnota, kterou bychom měli nejen předávat dětem, ale sami si ji jako dospělí často připomínat. Inspiraci jak s dětmi mluvit na téma ekologie najdete ve článku zde.


Právě z tohoto důvodu píšu knihy zaměřené na přírodu i já. Ráda vás zavedu do trávníku a temných koutů mezi hmyz, do korun stromů, pod vodní hladinu, vydáme se na pomoc znečištěnému oceánu, nebo až do nebe a vesmíru.
152 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page